Drift

Drifting – sport dla odważnych! 

   Drifting to najbardziej widowiskowy i jednocześnie najszybciej rozwijający się sport motorowy w Polsce i na świecie. Dyscyplina ta swoimi korzeniami sięga lat 60/70 ubiegłego wieku wtedy to na górzystych krętych drogach w blisko Nagano zorganizowano pierwsze nielegalne wyścigi. Chyba każdy, kto chociaż trochę interesuje się motoryzacją wie, że drifting polega na zamierzonym zerwaniu przyczepności kół samochodowych przy odpowiedniej prędkości i kontrolowanym jak najdłuższym poślizgu. 

   Po japończykach drifting pokochali amerykanie, australijczycy i oczywiście polacy. Dzięki rozpowszechnieniu i promocji amerykanów sport ten poznał cały świat. 3 października 2004 roku w Poznaniu odbyły się pierwsze zawody driftingowe w naszym kraju. Polska miła tylko jednego przedstawiciela – Macieja Polody, prekursora polskiego driftu. Sport ten zyskał dużą popularność, na widowiskowe eventy driftowe przyjeżdżali entuzjaści motoryzacji z dalekich stron Polski.

   Podczas trwania eliminacji każdy z zawodników pokonuję trasę trzy razy. W trakcie odbywania się przejazdów zespół sędziów przyznaje punkty z uwzględnieniem na 4 zasadnicze cechy takie jak: prędkość, kąty wychylenia, linia przejazdu i widowiskowość. Za jeden przejazd zawodnik może otrzymać 100 punktów. Zwycięzcą eliminacji jest uczestnik, który otrzymał największą ilość punktów za pojedynczy przejazd. 

   Samochodami używanymi w driftingu są głównie tylnonapędowe coupé, zazwyczaj samochody japońskie takie jak: Nissan Silvia, Nissan Skyline , Toyota Corolla AE86, Toyota Supra, ale także Mazda RX-7, Mazda MX-5 czy Toyota Soarer. Ostatnio bardzo dużą popularnością cieszą się samochody amerykańskie, a w zawodach europejskich także samochody jak: BMW, Ford Sierra, Opel Omega, Opel Manta.

Więcej informacji na temat driftingu znajdziecie na stonie:  http://driftopen.com/ 

   Czy marzysz o karierze driftera? Nic prostszego, na powyższej stronie można założyć swój profil i zostać profesjonalnym zawodnikiem ligi Drift Open Polish Drift Series. Może tytuł driftingowego Mistrza Federacji IDF 2020 czeka właśnie na Ciebie!